Loading...

Periodontologia

Periodontologia 2023-08-16T13:12:56+00:00

Periodontologia jest działem stomatologii, który skupia się na profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Za główną przyczynę wywołującą choroby tkanek przyzębia uznaje się czynnik bakteryjny znajdujący się w płytce nazębnej oraz niewłaściwą higienę jamy ustnej.

Najczęściej występujących schorzeniem jest paradontoza czyli zapalnie przyzębia, która nie leczona może w ostateczności prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Kolejnym dość często występującym zjawiskiem, z którym doskonale radzi sobie ta dziedzina stomatologii, jest powszechnie występujący osad i kamień nazębny.

Leczenie periodontologiczne jest zalecane szczególnie, jeżeli zauważysz u siebie objawy takie jak zaczerwienie i krwawienie z dziąseł, rozchwianie zębów czy wspomniany wyżej kamień nazębny oraz przewlekłe i postępujące zapalenie przyzębia. Sygnałem, który także powinien Cię zaniepokoić jest odsłonięcie szyjek zębowych, brzydki zapach z ust oraz nadwrażliwość na wysokie bądź niskie temperatury pokarmów.

Usługi z zakresu periodontologii – czym się zajmujemy?

W ramach periodontologii w gabinetach Botanik Stomatologia oferujemy naszym Pacjentom następujące usługi:

  • skaling,
  • piaskowanie,
  • kiretaż,
  • korektę zgryzu urazowego,
  • szynowanie zębów szyną z włókna szklanego.

Piaskowanie zębów jest techniką wykorzystującą strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem oraz drobne cząstki ścierne do oczyszczenia zębów. Ta procedura jest często stosowana do usuwania przebarwień powierzchniowych i przygotowania zębów do klejenia, licówek lub innych zabiegów kosmetycznych. Piaskowanie stosuje się również do czyszczenia implantów dentystycznych i aparatów ortodontycznych.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu płytki nazębnej oraz kamienia. Realizuje się go za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak skalery ultradźwiękowe i skalery ręczne, które mają za zadanie rozbijać oraz usuwać osady. Skaling jest niezbędnym elementem utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej. Zapobiega rozwojowi problemów stomatologicznych, takich jak ubytki i choroby dziąseł.

Kiretaż to zabieg z obszaru stomatologii periodontologicznej, która zajmuje się chorobami przyzębia. Służy on do oczyszczenia kieszonek przyzębia z kamienia, który gromadzi się tam zwykle na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Używana do szynowania zębów szyna z włókna szklanego to cienkie, wykonane na zamówienie urządzenie, które jest przyklejane do zębów za pomocą kleju dentystycznego. Narzędzie to służy do ochrony zębów i otaczających ich tkanek przed dalszymi uszkodzeniami oraz do stabilizacji zgryzu.