Loading...

Senior u stomatologa

Na stan naszych zębów w starszym wieku pracujemy przez całe życie, a dzięki dbałości można cieszyć się zdrowym uśmiechem i do późnej starości. Mimo wszystko wciąż funkcjonuje mit, że w starszym wieku nie warto już dbać o zęby, bo i tak wypadną. Według badań tylko co 4 Polak w podeszłym wieku decyduje się odwiedzić gabinet stomatologiczny. 

Seniorzy wymagają nieco innego podejścia w leczeniu i opiece stomatologicznej. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak inne schorzenia, problemy ze wzrokiem i słuchem, przyjmowane długoterminowo leki, a nawet problem z poruszaniem się. Dlatego też ważnym aspektem jest kompleksowa obsługa, taka jak RTG, tak, by ograniczyć konieczność kolejnych wizyt w innej placówce. Z tego również względu najlepszym wyborem dla seniora jest także placówka, która łączy szeroki wachlarz specjalizacji, takich jak protetyka i implantologia. 

W dużej mierze jesteśmy nieświadomi, jak ubytki zębowe wpływają na wygląd naszej twarzy. Zmarszczki to nie tylko efekt starzenia się skóry, ale są związane także z brakami w uzębieniu. Pacjenci bywają wręcz zaskoczeni tym, jak odpowiednia proteza zębowa czy implant wpływają na wyraz twarzy. Wręcz odmładzają!

W młodszym wieku nasza twarz ma kształt odwróconego trójkąta, szeroko rozstawione brwi, mocno zarysowane policzki i wystający podbródek. Z czasem proporcje te odwracają się o 180 stopni, policzki opadają, a skóra wiotczeje, sprawiając, że podstawa twarzy jest szersza niż jej wyższe partie. I nawet najlepszy krem przeciwzmarszczkowy nie jest w stanie tego zmienić. Ale wpływ na ten proces ma nie tylko wiek sam w sobie, a właśnie wspomniane ubytki zębowe. I nie chodzi tu o niezwykle widoczny brak przednich zębów, a właśnie tych tylnych, które są jakby rusztowaniem dla twarzy. W stomatologii istnieje zjawisko, które nazywamy objawem Godona, polegające na przesuwaniu się zdrowych zębów w celu „uzupełnienia” ubytku. Zęby naturalnie dążą do wypełnienia pustej przestrzeni, po ubytkach, a to pogłębia starzenie się wizualne zapadanie się twarzy. Już istniejące bruzdy stają się głębsze, pojawiają się przy tym nowe zmarszczki, fałdy oczodołów stają się wyraźniejsze. Protetyka i implantologia to skuteczny ratunek na tego typu problemy, efekty leczenia działają nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale również na samopoczucie seniora. Oferujemy mnóstwo indywidualnych rozwiązań: różne rodzaje koron, protez częściowych i całkowitych, wkładów i licówek. Ważny jest jednak czas, bo im dłużej zwleka się z leczeniem, tym trudniej będzie zniwelować zmiany. Na samopoczucie może wpływać również kolor zębów, które wraz z wiekiem naturalnie stają się bardziej żółte i nabierają przebarwień. Wybielanie ich jest jak najbardziej możliwe. 

 

W stomatologii funkcjonuje termin „starzenie dentalne”, które oznacza proces zużywania się zębów, którego efekty najbardziej widoczne są na starość. Polega to najczęściej na ścieraniu się zębów, które stają się stopniowo coraz krótsze. Jest to szczególnie widoczne na górnej wardze, wokół której pojawiają się linijne pionowe zmarszczki. Skórze brakuje podpory w postaci normalnej długości zębów, dlatego wiotczeje, a uśmiech zaczyna wyglądać na starszy. 

 

Co najczęściej dokucza seniorom? Zaliczają się do nich nie tylko ubytki zębowe i próchnica, ale także dolegliwość takie jak suchość jamy ustnej spowodowana przez lekarstwa.

To sprawia, że homeostaza jamy ustnej zostaje zaburzona, zmniejsza się wydzielanie śliny, a jej deficyt wpływa na stan uzębienia. Inne to cofanie i odsłanianie się dziąseł prowadzące do nadwrażliwości, nieświeży oddech, osteoporoza  i stany zapalne zębów.

 

Co zalecamy seniorom?

Systematyczną dbałość o higienę jamy ustnej, czyli mycie zębów dwa razy dziennie, czyszczenie protezy miękką szczoteczką po każdym posiłku, może to być specjalna szczoteczka do protez i pasta dedykowana protezom, używanie irygatora, który doskonale radzi sobie z protezami i poprawia ukrwienie dziąseł, płukanie jamy ustnej specjalistycznymi łagodnymi preparatami, nitkowanie.

I oczywiście regularne kontrole co 6 miesięcy i niezwlekanie ze zgłoszeniem się do specjalisty w razie dolegliwości. 

 

W naszym gabinecie dysponujemy RTG, a także oferujemy zabiegi z zakresu protetyki, implantologii, chirurgii stomatologicznej i ortodoncji. A ponadto tworzymy zespół, który oprócz usług najwyższych jakości, oferuje pacjentowi mnóstwo empatii i cierpliwości.

Drogi Seniorze zapraszamy do nas!

 

2023-08-16T13:41:02+00:00 Styczeń 2022|