Wyrwanie zęba mądrości jest zabiegiem, który obarczony jest ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań. Mogą się po nim pojawić opuchlizna, silny ból lub krwawienie. Niewykluczone jest zapalenia zębodołu i szczękościsk. Wśród najczęstszych przyczyn takich dolegliwości wymienia się niestosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza oraz choroby ogólnoustrojowe.
Najczęściej występujące powikłania po ekstrakcji ósemek
Usunięcie ósemek jest skomplikowanym zabiegiem, wykonywanym zwykle w znieczuleniu miejscowym. Jest on zagrożony pewnymi powikłaniami, w szczególności:
- dużym bólem,
- obrzękiem i opuchlizną,
- szczękościskiem,
Najczęściej występującym powikłaniem jest ból, który może się pojawić w każdym przypadku. Wiąże się on z powstaniem rany w jamie ustnej, której zagojenie się wymaga czasu. Dolegliwości bólowe na ogół pojawiają się, gdy znieczulenie przestaje działać. Bólowi na ogół towarzyszy opuchlizna, która powinna zniknąć po kilku dniach. Szczękościsk jest zwykle skutkiem odruchowego przykurczu mięśni zaciskających szczęki, jako odpowiedzi na uraz. Specjaliści naszego gabinetu medycznego zajmują się m.in. usuwaniem ósemek w Lublinie. Jeśli doświadczysz podobnych powikłań, skontaktuj się z nami, pomożemy.
Pozostałe powikłania
Wśród innych, częstych powikłań ekstrakcji ósemek, można wymienić:
- zapalenie zębodołu,
- porażenie nerwu zębodołowego,
- przedłużające się krwawienie,
- powstanie krwiaka.
Zapalenie zębodołu zdarza się dość często. Może do niego dojść, gdy w krótkim czasie po zabiegu pacjent pali papierosy, płucze jamę ustną. Powikłanie to niesie ze sobą wyjątkowo nieprzyjemne skutki, dlatego warto pamiętać o zaleceniach lekarza. Krwawienie po ekstrakcji zęba wynika z powstania rany w dziąśle. Niepokoić powinno, gdy jest bardzo obfite i trwa tydzień lub dłużej.