Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, są na ogół nieprzydatne i często usuwane. Z uwagi na swoje umiejscowienie trudne je domyć, więc łatwo się psują. U wielu pacjentów brakuje na nie miejsca w ustach, przez co ustawiają się one nieprawidłowo i wykrzywiają inne zęby. Powodem do ich wyrwania jest również stan zapalny lub ból, jaki powodują.
Przypadki, w których konieczne jest usunięcie ósemek
Zdrowe i zadbane zęby nie powinny być usuwane profilaktycznie. Jednak są sytuacje, w których ich wyrwanie jest koniecznością. Zęby mądrości rosną często tak, że za nimi brak jest tzw. dziąsła zrogowaciałego, które jest do nich przyczepione. W efekcie powstaje w tym miejscu kieszonka, w której stale osadzają się resztki pokarmów. Skutkują one stanami zapalnymi i szybkim psuciem się zębów.
Zaleca się ich usunięcie również wtedy, gdy ósemki są zębami tylko częściowo, bądź całkowicie zatrzymanymi. W takiej sytuacji może dochodzić do wystąpienia próchnicy, powstawania stanów zapalnych i pojawienia się dotkliwego bólu.
Należy pamiętać, że każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji. Jedną z usług naszego gabinetu jest usuwanie ósemek w Lublinie. Zapraszamy, z pewnością możemy Ci pomóc!
Pozostałe powody do usunięcia ósemek
Zęby mądrości należy również usunąć, gdy w szczęce brak na nie miejsca. Jeśli są one zepsute, trudno do nich dotrzeć ze szczoteczką i nicią dentystyczną, warto rozważyć ekstrakcję. To samo dotyczy stanu, gdy pojawiają się problemy z wyrzynaniem się ósemek. Ich usunięcie może być podyktowane wskazaniami ortodontycznymi. Jeśli uniemożliwiają one leczenie protetyczne lub ortodontyczne, na ogół są wyrywane.
Warto pamiętać, że usuwanie zdrowych, prawidłowo wyrośniętych zębów nie jest zalecane. Należy o nie dbać i regularnie czyścić, by usunąć resztki jedzenia.