Loading...

Jak przygotować dziecko do wizyt u stomatologa?

Dbając o higienę jamy ustnej oraz stosując się do zaleceń lekarza dentysty, zapewniamy naszemu dziecku zdrowe zęby na całe życie. Jednak wizyta u stomatologa może u najmłodszych wywoływać niepokój lub stres. Warto więc zacząć przygotowania już wcześniej, by pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie kojarzyła się maluchowi negatywnie.

Opowiedz dziecku, jak przebiega wizyta u stomatologa

Już przy pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym warto sprawić, by dziecko poczuło się w nim swobodnie. Przed wizytą warto opowiedzieć mu o tym, czego może się spodziewać. Nie należy okłamywać dziecka i ukrywać przed nim szczegółów wizyty. Niewskazane jest używanie zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nie bój się”. Jeśli bowiem okaże się, że jest inaczej, dziecko może stać się nieufne. Takie sformułowania wzbudzają w dziecku podejrzenia i skutkują jeszcze większym napięciem. Niedopuszczalne jest straszenie dziecka dentystą.

Współcześnie istnieje wiele metod niwelowania bólu, który mógłby się pojawić podczas leczenia zębów. Specjaliści naszego gabinetu, zlokalizowanego w Lublinie, polecają w takich przypadkach leczenie zębów z gazem rozweselającym. Jest to metoda stosunkowo nowoczesna i bezpieczna, która pozwala na zastosowanie znieczulenia ogólnego bez konieczności podania igły.

Co jeszcze warto zrobić?

Dobrym pomysłem jest udanie się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną. Mały pacjent ma wówczas szansę zobaczyć, jak działa sprzęt medyczny. Wizyta taka ma charakter zapoznawczy i służy nawiązaniu zaufania między dzieckiem a lekarzem. Przed badaniem stomatolog zaprezentuje małemu pacjentowi gabinet, przedstawi personel i wyjaśnia funkcje poszczególnych urządzeń.

Porozmawia również z dzieckiem, aby sprawdzić gotowość do dalszego postępowania. Niektóre dzieci przystępują do badania lub zabiegu już na pierwszej wizycie, podczas gdy inne wymagają więcej czasu na adaptację do nowej sytuacji.

Bardzo ważne jest, aby wczesne wizyty w gabinecie stomatologicznym były pozytywnymi doświadczeniami, ponieważ mają one ważny wpływ na podejście dorosłych do stomatologa.

2023-07-23T21:43:58+00:00 Lipiec 2023|