Jak przebiega leczenie zębów z gazem rozweselającym?
Leczenie gazem rozweselającym, tzw. sedacja wziewna, jest bezpieczne i doskonale niweluje stres u pacjentów. To jedna z popularniejszych metod, stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Jej wykorzystanie wymaga przeprowadzenia wywiadu z osobą leczoną i powinno być zawsze prowadzone pod kontrolą lekarza stomatologa. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Jak działa gaz rozweselający w gabinecie dentystycznym?
Wykorzystanie gazu rozweselającego w gabinecie stomatologicznym, czyli sedacja wziewna, polega na oddychaniu przez pacjenta mieszaniny gazów – tlenu i podtlenku azotu. Sprawia ona, że u osób leczonych dochodzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju. Pacjenci odczuwają zdecydowanie mniejszy lęk przed leczeniem. Zastosowanie podtlenku azotu jest metodą uspokojenia pacjenta, który panicznie boi się wizyt i leczenia w gabinecie stomatologicznym. Sposób ten skutecznie obniża aktywność układu nerwowego bez wyłączenia świadomości.
Leczenie zębów u dzieci gazem rozweselającym jest coraz bardziej popularne. W naszym gabinecie w Lublinie stosujemy je również w przypadku osób dorosłych. Zapraszamy!
Jak wygląda procedura znieczulenia gazem rozweselającym?
Gaz podawany jest przez maskę tlenową nakładaną na nos pacjenta. Dzięki temu lekarz ma zapewniony dostęp do jamy ustnej i możliwość swobodnego manewrowania narzędziami dentystycznymi.
Przed samą procedurą, stomatolog przeprowadza wywiad i badanie pacjenta, aby zweryfikować jego zdrowie ogólne oraz kwalifikację do zastosowania sedacji wziewnej. Należy pamiętać o tym, by pacjent nie jadł 2 godziny przed zabiegiem.
Sedacja wziewna za pomocą podtlenku azotu jest bardzo bezpieczna i skutki uboczne występują rzadko. Można tutaj wymienić głównie okresowe występowanie senności i zmęczenia w bezpośrednim okresie po wykonaniu zabiegu. Mogą również pojawić się chwilowe zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi. Z tego powodu odradzane jest np. samodzielne prowadzenie pojazdów tuż po zabiegu.